flaga Polski

Kropka nad "i", moje komentarze.

Archiwum

2026
III
VI
2025
II
III
VII
IX
2024
I
IV
VII
X
XII
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XII

D.Tusk, NIE Prezydenturze

Jestem w szoku to co Donald Tusk właśnie ogłosił - Nie chcę uczestniczyć w wyścigu, w którym wygraną jest pałac i zaszczyt, ja chcę uczestniczyć w batalii, której celem jest cywilizacyjny postęp Ciekaw kto teraz będzie kandydatem PO w wyborach...nie widzę pewnego kandydata. Komorowski jest za mało popularny, Radosław Sikorski...być może to On będzie kandydatem. Pewne jest że Tusk zrobił spore zamieszanie swoim oświadczeniem. Jeżeli Tuska nie będzie to być może Włodzimierz Cimoszewicz zgłosi swoją kandydaturę i moim zdaniem będzie miał spore szanse wygrać wybory. Moja sonda była jak się okazuje za wcześnie ogłoszona...czekam na kandydata PO i resetuje wyniki.

Dawid wyzwał Goliata

Goliat to Mariusz Pudzianowski a Dawid Paweł Rańda. Pudziana to nie trzeba przedstawiać, Rańda Wicemistrz olimpijski w wioślarskiej czwórce bez sternika wagi lekkiej z Pekinu Walka będzie się odbywała na Ergowiosła, jest to rodzaj symulatora wioseł. Siedzi się pod dachem i wiosłuje na sucho ile tylko sił. Po niedawnej wygranej walce Pudziana na ringu, jestem ciekawy jak jemu pójdzie z wiosłami. Na kogo stawiacie w tej walce? Ja stawiam na wygraną Mariusza Pudzianowskiego.

Chrome 4

Ukazała się nowa wersja przeglądarki Chrome, wersja 4 moim zdanie zrobiła dużo krok w dobrym kierunku w stosunku do poprzedniej. Ogromna zaleta tej wersji to możliwość instalacji rozszerzeń jak w Firefox. Przeglądarka jest stosunkowo szybka w porównaniu z Firefox. Moim zdaniem przeglądarka ma szanse stać się na rynku bezpośrednim rywalem Firefox i IE. Testuje nową wersje Chrome i jestem pod wrażeniem możliwości, mam zainstalowane dwa ważne dla mnie rozszerzenia, AdBlock i SmoothScroll. Pierwsze blokuje reklamy a drugie pozwala regulować szybkość przewijania stron. Bez problemu przeniosłem zakładki, hasła z Firefox do Chrome.

Haiti

Wiele się ostatnio mówi o Haiti, niedawno w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 100-200 tyś osób. Wypada Haiti współczuć i pomagać, ale czy są to powszechne odczucia do tragedii tamtych ludzi? Z jednej strony ogrom nieszczęść, z drugiej bandy szabrowników którzy wykorzystują pomoc dla biednych, wyzysk, prawo dżungli itd. Przez pewien czas była zrzucana pomoc z helikopterów, ale zrezygnowano z tego. Odgrywały się dantejskie sceny przy takim zrzucie, ludzie się bili, złamane kończyny, zdeptania. Krytykowane jest przez niektórych że nadal funkcjonuje turystyka do Haiti, że plaże są odgrodzone i pełne turystów (zapewne ciekawych poniekąd tragedii obok). Na pierwszy rzut oka jest to naganne, po zastanowieniu jest to normalne i wręcz pożądane. Haiti jest biednym krajem i turystyka jest zapewne jednym z głównych źródeł dochodu...reasumują turystyka nawet w tak tragicznym momencie dla Haiti jest potrzebna temu krajowi. Czytałem trochę komentarzy na innych stronach na temat Haiti i jeden mnie zastanowił. Napisał ktoś mniej więcej w tym stylu są kraje które nadal powinny być koloniami, nie radzą sobie z wolnością Wydaje mi się że Haiti jest właśnie takim krajem. Tam jest potrzebne kilka tysięcy żołnierzy aby wprowadzić ład i porządek oraz rozpocząć pomoc zakrojoną na szeroką skale. W obecnym stanie kraju, różnych band grasujących, nie ma szans na efektywną pomoc dla tego kraju. Czytałem też że to nowa broń USA wywołała trzęsienie ziemi w tym kraju...ja jednak nie wierzę w to.

Nie chcem, ale muszem

Pewnie większość osób (interesujących się polityką) zna to powiedzenie i wie kto je wypowiedział. Donald Tusk nie ma wielkiego wyboru, jeżeli nie wystartuje to Włodzimierz Cimoszewicz ma realne szanse wygrać wybory Prezydenckie. W PO nawet pojawiają się żarty, że jeśli Tusk nie wystartuje, to sam będzie musiał wystawić Cimoszewicza jako kandydata PO. I coś w tym jest. To byłoby smutne, ale najlepsze. Bo Platforma naprawdę może na rezygnacji ze startu Tuska stracić pozycję. W sondzie która jest na tej stronie, jak na razie jest remis Donald Tusk = Lech Kaczyński...co trochę mnie dziwi jeśli brać pod uwagę sondaże. Według mnie to Włodzimierz Cimoszewicz (jeżeli wystartuje w wyborach) jest lepszym kandydatem niż Lech Kaczyński, ale to wyborcy zadecydują pod koniec roku a nie ja.

Katastrofalna zima

Liczba ludności bez prądu zamiast maleć to wzrasta. Nic dziwnego że tamtejsza ludność narzeka, niektórzy są bez prądu i wody. Brak inwestycji dają o sobie dotkliwie znać, zamiast wymieniać kable, słupy to energetyka szuka oszczędności i zysku. MON wysłał do pomocy wojsko w liczbie 20 żołnierzy...moim zdaniem nie jest to dużo. Czasu gdy wojsko wysyłało masowo wojsko do robót publicznych podobno się skończyły z chwilą przejścia wojska na zawodowstwo. Kiedyś traktowano żołnierzy jako darmową siłę roboczą...teraz pewnie trzeba im dodatkowo zapłacić za pomoc w nagłych przypadkach. Wydaje mi się że coś jest nie tak z obecnym układem...może powinna powstać nowa służba, coś w rodzaju...pospolitego ruszenia na wypadek pomocy w takich przypadkach innym służbą (oczywiście płatne). Wracając jednak do głównego wątku którym jest ZIMA, obojętnie czy zima jest łagodna czy mroźna to nie zmienia się to że ciągle nas zaskakuje. Jak to jest że nigdy nie jesteśmy przygotowani do zimy a przecież wiadomo że jest co roku?

TVP Wilno

TVP mówi że pieniędzy brak, dochody z abonamentu RTV spadają i chcą dofinansowania. Straszą że ośrodki regionalne będą zamykane a jednocześnie planują powstanie kolejnego kanału. TVP Wilno ma być skierowane do Polonii zamieszkanej na Litwie. Roczne koszty projektu mają plasować się na poziomie 1,2 mln zł Wydawało mi się że już jest kanał skierowany do Polonii (TVP Polonia), po co tworzyć kolejne kanały które praktycznie będą nadawały to samo? Nowa stacja ma emitować codzienny serwis informacyjny dla Polaków mieszkających na Litwie Dlaczego nie można w TV Polonia zrobić pasm regionalnych i podawać wieści z danego regionu coś na kształt TVP Info i pasm regionalnych? Nowy kanał może rozpocząć nadawanie swojego programu już w czerwcu 2010 roku.

Reklamy w filmach

Być może TVP obejdzie zakaz przerywania programów (filmów) reklamami. Oglądałem serial Plebania, w jednym z odcinków była reklama (informacja) żeby chodzić na badania mammograficzne...innym razem nawiali na posyłanie dzieci do przedszkoli. Ewidentnie było to poza scenariuszem filmu, rzucało się w oczy oderwanie od wątku w filmie. Nie są to czyste reklama, ale to co zauważyłem w serialu Klan reklamą niewątpliwie było. Mężczyzna zamówił w barze kawę a jak ją wypił i odszedł to było zbliżenie na filiżankę na której było napisane Nescafe. Niedawno czytałem że TVP rozważa wplatanie większej ilości reklam w realizowane przez siebie filmy. Nie bardzo mi się ten pomysł podoba...jeżyli te reklamy nie będą nachalne i ich ilość nie przytłoczy filmu, to jeszcze to ujdzie. Możliwe że niedługo czekają nas dialogi w stylu Podaj mi czekoladę firmy Wedel która mi najbardziej smakuje To tylko przykład dialogu, ale może to być bardziej wyrafinowane.

NTC, ciemność od lutego?

Sytuacja robi się dramatyczna. Emitel z zeszłym roku ogłosił optymistycznie start NTC, potem się wycofał ′po angielsku′ z tego. Obecna emisja jest testowa i na to jest pozwolenie do 31 stycznia...co będzie potem to trudno powiedzieć. Emitel ponownie jest optymistyczny w deklaracjach i zakłada że termin 31 lipca 2011 nie jest zagrożony w pokryciu 100% kraju jednym multipleksem. Możliwe że nadawcy nie będą zainteresowani dalszymi testami i zaczekają do czasu uchwalenia ustawy, w marcu podobno ustawa ma trafić do sejmu (optymistycznie zakładając).

TVP tnie koszty

Moim zdaniem to chamstwo, programy niby nie są przerywane reklamami a reklamowanie płacenia abonamentu RTV to czym można nazwać jak nie reklamą? Teraz czytam że TVP idzie o krok dalej, programy regionalne są podobnie przerywane...czy to w ogóle jest zgodne z prawem? Mam wrażenie że widzowie utrzymują całą TVP przez płacenie abonamentu RTV...a przypominam że abonament się płaci za posiadanie odbiornika RTV i nie jest nigdzie zapisane że to idzie tylko do TVP. Na innym portalu przeczytałem że TVP likwiduje stronę informującą o platformie cyfrowej TVP...najlepiej wszystko zlikwidować wtedy będzie dochód. Bez radykalnych reform w TVP będzie to dalej moloch który jest workiem bez dna. Zeszły rok przyniósł straty w TVP...jak będzie w tym roku gdzie płacenie abonamentu RTV topnieje?

Sonda Prezydencka

Może się pośpieszyłem bo nie jest pewne czy Donald Tusk wystartuje w wyborach na Prezydenta...ale sobie nie wyobrażam innego kandydata z ramienia PO. Skrypt który zastosowałem zrobiłem jakiś czas temu (ogólna zasada), poddałem jego przeróbce. Zamiast jak to zwyczajowo się stosuje w sonda metodę $_POST to ja zastosowałem $_GET, pozwoliło mi to wyeliminować formularza do głosowania a zastosować linki głosujące.

Kampania Prezydencka rusza

Liczące się partie polityczne (PO, PiS, SLD) już mają swoje sztaby wyborcze. Sztab PiS działa w pełni, od dawna wiadomo że jedynym kandydatem jest obecny Prezydent Lech Kaczyński. W sztabie PO jest niepewność która nie pozwala sztabowi działać. Najpoważniejszym i raczej naturalnym kandydatem jest Donald Tusk, problem w tym że ten ′pewny′ kandydat się waha. Tusk...wpadł we własne sidła, chcę ograniczenia władzy Prezydenta a jednocześnie chcę tej władzy...z drugiej strony jeżeli nie wystartuje to możliwe że plan ograniczenia władzy Prezydenta się nie uda przeforsować.

Państwa bankrutują

Wydawało mi się że Państwo nie może zbankrutować...byłem w błędzie. W ostatnich dwóch stuleciach państwa bankrutowały aż 170 razy. Niedawno było głośno o możliwości bankructwa kraju który wydawał się bogaty, chodzi Dubaj. Przejdźmy jednak na podwórko Europejskie, bankructwa zaliczyły kraje Hiszpania, Niemcy, Austria, Holandia, Portugalia, Grecja, Bułgaria, dosyć spektakularnym bankructwem poszczyciła się Francja. Rządzona przez Kapetyngów średniowieczna Francja byłaby krajem szczęśliwym i zamożnym, gdyby jej władcy nie mieszali spraw ziemskich z duchowymi. Do bankructwa doprowadziły Francję wyprawy krzyżowe Próbując zdobyć twierdzę Al-Mansura, wraz z kwiatem rycerstwa francuskiego dostał się 6 kwietnia 1250 r. do niewoli. Wykupienie go kosztowało jego żonę Małgorzatę 400 tys. liwrów, gdy roczne dochody skarbu wynosiły zaledwie 250 tys. Mowa o Ludwiku IX, podobnie jego syn Filip III wpadł w tarapaty finansowe. Filip IV próbował ratować Państwo zagarniając nieruchomości należące do Żydów. Filip IV postanowił się też rozprawić z głównym wierzycielem czyli Zakonem Templariuszy W piątek 13 października 1307 r. na rozkaz króla aresztowano członków militarnego zakonu. I tutaj ciekawostka o której nie miałem pojęcia przedtem Na pamiątkę tej daty do dziś piątek trzynastego jest uważany za datę pechową.

Świńska pandemia

Można powiedzieć, z dużej chmury, mały deszcz. WHO jakiś czas temu ogłosiła pandemie grypy A/H1N1 (tzw. świńska grypa) ...czy słusznie postąpiła? Okazało się że to co było ogłaszane jako grypa śmierci, okazało się prawie nic nie znaczącym epizodem w stosunku do grypy sezonowej. Niektóry kraje kupiły ogromne ilości szczepionek (podobno dopiero dwie dawki szczepionki są skuteczne) np. Francja, teraz mają problem co z nimi zrobić gdyż grypa okazała się łagodna i wystarczyła jedna dawka szczepionki. Ma być dochodzenie w sprawie zasadności ogłoszenia przez WHO pandemii grypy A/H1N1, mówi się że członkowie WHO są powiązani z przemysłem farmaceutycznym. Obojętnie jednak co wykaże dochodzenia to pewne jest jedno...przemysł farmaceutyczny zarobił na pandemii krocie.

MUX II w tym roku?

Plany aby cały MUX II przeznaczyć stacją komercyjnym nabiera kształtu. Komercyjni nadawcy (TVN, Polsat, TV Puls i TV4) złożyli do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wnioski o zmianę rezerwacji radiowych częstotliwości Pisałem wcześniej że ogólnie pomysł z podziałem MUX II mi się nie podoba, ale chyba nie ma szans na wystartowanie NTC w innej konfiguracji. Przypomnę że podział polega na tym aby stacją dać po dwa kanały, jeden darmowy a drugi płatny. Drugi multipleks naziemnej telewizji cyfrowej może ruszyć jeszcze w tym roku A tego zdania to nie rozumiem, czy oznacza że pierwsze nadajniki ruszą w tym roku, czy też że pokrycie kraju w 100% będzie w tym roku. Jeśli ten pierwszy wariant to bardzo słabiutko się to rozwija.

Chcę być górnikiem

Nie, nie, to nie ja chcę być górnikiem. Górnikiem chcę być coraz więcej osób. W zeszłym roku wpłynęło do nich ponad 40 tys. podań o pracę! To więcej niż siedem lat temu, kiedy górnictwo miało rekordowe w historii zyski. Węgiel jest i będzie potrzebny, Polska energetyka stoi na węglu i nie prędko się to zmieni. Stałość pracy i wyższe zarodki niż przeciętne powodują że pomimo ryzyka pracy w górnictwie jest to zawód atrakcyjny. Górnik to zawód jak każdy inny, proces automatyzacji powoduje że jest to coraz bezpieczniejszy zawód. Mam nadzieje że czasy Gierka nie wrócą i górnicy już nie będą traktowani jak...świętość. Wolny rynek sam to najlepiej reguluje wszystko. Dlatego warto wszystko to co (zbędne) Państwowe sprzedać aby pod naciskiem rząd nie robił zbędnych przywilejów.

WOŚP

Siema. Oj, będzie się działo WOŚP czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Jerzy Owsiak jest organizatorem akcji), dzisiaj jest już osiemnasty finał tej akcji/zbiórki pieniędzy na rzecz zakupu sprzętu specjalistycznego dla szpitali. Nachodzi mnie refleksja czy zebrane pieniądze są dobrze spożytkowane. Niedawno czytałem jak obdarowany szpital przez WOŚP odmówił przyjęcia sprzętu, tłumaczyli się tym że nie stać ich na jego utrzymanie. Nie wiem jak WOŚP rozdaje zakupiony sprzęt szpitalom, ale jeżeli jest to na zasadzie loterii to nie jest to dobra zasada. Szpitale powinni zgłaszać zapotrzebowanie i dopiero wtedy WOŚP powinien decydować komu przekazać sprzęt z tej listy chętnych. Rozdawnictwo na zasadzie loterii grozi tym że drogi sprzęt będzie się tylko kurzył a nie leczył pacjentów.

Ikariam

Dziś trochę rozrywki, trzeba kiedyś odpocząć od kłótni w polityce i innych przepychankach. Kiedyś grywałem w grę on-line Travian, od kilku dni próbuje swoich sił w grze Ikariam. W Ikarian mamy do dyspozycji pięć surowców i jedną rasę, w grze rozwijamy swoje miasto. Jest położony większy nacisk na handel niż w grze Travian, na wyspie mamy dostępne tylko dwa surowce. Obecnie mam szósty poziom miasta, mam nadzieję że miasto będę rozbudowywał w spokoju tzn. bez wojska pod murami miasta. Świat na którym jestem to Theta.

MUX II

Myślałem że pomysł z czterema kanałami darmowymi i czterema płatnymi w MUX II jest ostateczny i teraz czekać na start NTC. W drugim multipleksie DVB-T znalazłyby się 3 niekodowane kanały Polsat, TVN i TV Puls oraz 4 płatne kanały tych nadawców. Jak czytam nagle kanał TV4 zniknął z oferty darmowej i Wygląda na to, że TV 4 znajdzie się w płatnej ofercie drugiego multipleksu DVB-T, jeśli w ogóle znajdzie się w tym multipleksie. znalazł się w ofercie płatnej. Zastanawiam się czy to dalszy ciąg blokowania startu NTC czy chęć zarodku na tym co miało być darmowe? Po tym co się dzieje ze startem NTC z coraz mniejszą nadzieją czekam na start NTC. Jeszcze pół roku temu byłem...fanem NTC, teraz widząc co się dzieje mój zapał przygasa coraz bardziej.

Płaćmy abonament RTV

Przypomnę że abonament RTV płacimy za posiadanie odbiornika telewizyjnego/radiowego, pieniądze z abonamentu idą do TVP. TVP od dłuższego czasu narzeka że przychody z abonamentu spadają. Wczoraj oglądałem program Jaka to melodia?, w pewnej chwili publiczność krzyczy reklama i facio mówi (mniej więcej tak) Płać abonament RTV a nigdy nie będzie program przerywany reklamami Pośrednio to racja, ale nie pełna i ciut oszukańcza. TVP ma odgórny ZAKAZ przerywania programów reklamami i to ile wpływa pieniędzy z abonamentu nie ma wpływu na przerywanie programów reklamami. TVP kilka miesięcy temu wystąpiło o zgodę przerywania programów reklamami pomimo tego że pieniądze z abonamentu dostaje. Konkluzja moja jest taka że TVP bezczelnie udaje niewiniątko w sprawie abonamentu RTV, gdyby nie był odgórny ZAKAZ przerywania programów reklamami to TVP dawno by programy przerywało reklamami. I tak TVP stosuje sztuczki w postaci dzielenia programu aby mogli reklamy nadać bez oskarżenia że przerwali program. Sponsoring programów też jest powszechny, w takim programie nadają reklamy pod pozorem informacji kto dany program sponsorował. Poprzedni rok TVP skończyło na minusie, mówią że będą likwidować kanały tematyczne i na pierwszy ogień ma iść TVP Kultura.

Papierkowa poczta

Poczta Polska buduje kosztem 100 mln. zł system informatyczny. W Polsce jest jakieś dziwne kuriozum, inwestuje się miliony złotych w informatyzacje a papierki nadal trzeba wypełniać w podobnej ilości. Niedawno wysyłałem paczkę, list polecony = druczek, poręczenie odbioru = druczek. Dwa druczki aby wysłać jedną paczkę to chyba sporo? Gdybym jeszcze nadał to jako paczkę wartościową to kolejny druczek...dobrze że na list priorytetowy nie potrzeba wypełniać druczku. Dlaczego nie mogę podać adresu e-mail lub numeru komórki aby otrzymać potwierdzenie przyjęcia/dostarczenia przesyłki? Może jestem dziwny, nie dzisiejszy ale chyba taki sposób jest tańszy dla Poczty Polskiej? i łatwiejszy dla klienta. Rzecznik Poczty nie chce ujawnić ile produkcja tych druków kosztuje narodowego operatora. Pewnie nie jest to tak mało skoro rzecznik nie chcę odpowiedzieć.

Prezes TVP

Naiwnie sądziłem że po wybraniu Prezesa TVP zabierze się do roboty i m.in. zrobi porządki w swoich poglądach na temat platformy cyfrowej. Okazuje się że jednak nie może być dobrze skoro można jeszcze namieszać. Minister skarbu, właściciel TVP SA, przesłał już do Krajowego Rejestru Sądowego zastrzeżenia do wyboru nowego zarządu telewizji publicznej. Wszystko dlatego że nowy Prezes jest z partii opozycyjnej (PiS)...a podobno PO nie chodzi o władzę w mediach publicznych. Kiedy wreszcie się skończy kołowrotek z Prezesem TVP? Czy TVP trzeba sprzedać aby to się uspokoiło?

Nowy rok

Mamy nowy rok i...nic się nie zmieniło od wczoraj. Co nas czeka w tym roku? Na początek czekają nas podwyżki, prąd zapewne pójdzie w górę, opłaty pocztowe pewnie też. Zastanawiam się jakie afery czekają na nas w tym roku...może kilka ich będzie aby nam się nudziło a i politycy aby mieli co badać w nowych komisjach. Moim zdaniem najważniejsza rzecz w tym roku do wybory Prezydenckie, pewne jest że nikt nie wygra w pierwszej turze a do drugiej przejdzie Lech Kaczyński i Donald Tusk. Kiedyś bym obstawiam pewnego faworyta wyborów D. Tusk...a dzisiaj nie jestem taki pewien kto wygra z tych dwóch kandydatów.

Linki

Główna
Wyszukiwarka
Logowanie

Moja strona

Marzenia

Informacje

Ilość wpisów: 1243
Start: 5.09.2008
PHP: 8.2.30

Herb Chojnic