flaga Polski

Kropka nad "i", moje komentarze.

Archiwum

2026
III
VI
2025
II
III
VII
IX
2024
I
IV
VII
X
XII
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XII

Kalendarz na blogu 2

Wrr, zawsze coś... dlaczego to nie może tak zwyczajnie sobie działać. Kalendarz ładnie działa dopóki nie są wpisane dwie lub więcej notek tego samego dnia, wtedy się wszystko sypie. Siedziałem nad tym sporo godzin zanim coś wymyśliłem a potem się okazywało że po zrobieniu jest jeszcze gorzej. Wreszcie mam nadzieje że to działa... co prawda pokazuje tylko jeden wpis tego samego dnia ale przynajmniej idzie dalej ignorując kolejne wpisy z tego samego dnia. Naturalnie wpisy są widoczne wszystkie gdy wybrać dany miesiąc, jednak na kalendarzu jest jeden link do jednego wpisu. Można co prawda jeszcze pokombinować jak zrobić aby były dwa i więcej linków na danym dzień ale jest to naprawdę jednostkowy przypadek że tak jest. Przypominam że kalendarz bez akceptacji cookie (ciasteczka) w przeglądarce pokazuje tylko dany miesiąc bez możliwości zmiany daty.

Kalendarz na blogu

Co prawda kalendarz działał dobrze ale nie byłem w pełni zadowolony z kodu, był zbyt zawiły. Od chwili zrobienia tego kalendarza to myślałem jak go uprościć, dopiero dziś rano przyszło olśnienie. Wpierw pomyślałem o innym rozwiązaniu ale pomimo tego że upraszczał kod to jednak jeszcze nie było TO. Potem przyszło kolejne olśnienie... zrobiłem tak jak pomyślałem i o dziwo za pierwszym razem było dobrze, teraz kod jest prostszy i szybszy. Pewnie te ułamki sekund nie mają znaczenia ale jestem bardzo zadowolony z efektu. Wyeliminowałem zbędną pętle jak i kilka IF... zapewne większość z Was nie wie w czym rzecz ale... musiałem się pochwalić :)

Galaxy Grand 2

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa alternatywa w stosunku do Galaxy Note... jeżeli cena będzie do przyjęcia to może odnieś sukces. Ekran 5,25" wystarcza na swobodne używanie Internetu, oglądania filmów i granie. Procesor co prawda jest "tylko" dwurdzeniowy ale moim zdaniem to w zupełności wystarcza a taktowanie to 1,2Ghz też wystarcza do większości zastosowań. Pamięć 1,5GB też jest przyzwoita, rozszerzalna przez karty microSD do 64GB. Bateria 2600 mAh powinna wystarczyć na kilka/kilkanaście godzin intensywnej pracy. Co prawda brak LTE ale póki co to raczej nowinka niż coś powszechnego. Natomiast na uwagę zasługuje obsługa dwóch kart SIM, jest to szalenie wygodne nie tylko gdy do pracy mamy inny numer (co prawda są różne adaptery na dwie karty ale nie zawsze dobrze to działa).

Koszty śmieci

Obecna ustawa śmieciowa obowiązuje już jakiś czas, jednak poza podwyżkami niewiele zmieniła patrząc od strony użytkownika. Niedawno czytałem że w moim mieście chcą dokupywać specjalne metalowe pojemniki na popiół. Sprawa jak zwykle rozbija się o koszty, koszt składowania tony śmieci mieszanych kosztuje miasto 220zł, natomiast tony popiołu tylko 1zł. Naszła mnie taka refleksja... dlaczego płacimy tak dużo za śmieci segregowane w porównaniu z tymi mieszanymi. Różnica rzędu 25-30% jest moim zdaniem zbyt mała i powinna wynosić 60-70%... niestety jak znam Polskie realia to podwyższyli by cenę śmieci niesegregowanych a nie obniżyli cenę segregowanych. Przypatrzy się kolejnym "śmieciom", opakowania szklane są sprzedawane dalej więc nie ma tutaj kosztu składowania, tak samo z metalem, "śmieciami" organicznymi. Rozumiem że nasza segregacja nie jest idealna i podlega jeszcze weryfikacji (segregacji) ale zapewne jest to znaczne obniżenie kosztów segregacji w stosunku do śmieci niesegregowanych. Tak właściwie to powinni nam płacić za surowce wtórne a płacić tylko za odebranie ich z domu. Dodam że Człuchowie jest zapowiadana obniżka ceny wywozu śmieci nawet o 50%, niestety w Chojnicach ceny mają pozostać bez zmian.

Skrypt, kalendarz

Jak widać od niedawna jest umieszczony kalendarz na moim blogu, postanowiłem go udostępnić wszystkim. Kalendarz jest w zubożonej wersji ale może komuś się przyda. Skrypt i opis zamieściłem na mojej stronie która porusza tematy związane z robieniem stron. Kalendarz.

Płuca Ziemi

Byłem w przekonaniu że "płucami Ziemi" są lasy a zwłaszcza te duże czyli np. lasy Amazońskie. Pociesza mnie fakt że może większość osób tak myśli a to za sprawą... "medialności" tego tematu i akcją ekologów. Okazuje się że "płucami Ziemi" są Oceany/Morza, aż 70% tlenu pochodzi z tych źródeł a jednocześnie są to potężne "pochłaniacze" CO2. Teraz czytam że lasy Amazońskie nie są takim dużym źródłem tlenu jak myślano - Dotychczas sądzono, że drzewa „wdychają” dwutlenek węgla, zamykając go w sobie. Później kawałki roślin spływały rzeką, jak rurą, do oceanu i problem znika – mówi Nick Ward, który prowadził badania. – Wykazaliśmy jednak, że podczas rozkładu fragmentów drzew w rzece przez żywiące się nimi bakterie gaz wraca do atmosfery. Cóż... może czas zweryfikować poglądy na ten temat i skupić się bardziej na oczyszczaniu WODY... a przynajmniej mniej zanieczyszczaniu jej gdyż globalnie mamy jej niedobór (słodkiej). Tutaj ciekawostka, Polska ma niedobór wody słodkiej m.in. buduje się obiekty w naszych lasach zbierające wody opadowe... przekładając to na zrozumiały język to tworzy się mokradła zamiast osuszać jak do tej pory. To że bywają powodzie nie oznacza że jest tej wody dużo... powody są dwa, po pierwsze wybetonowanie czego się tylko da, powoduje że woda nie może wsiąknąć i gdzieś spływa. Drugi powód jest prozaiczny... tej wody jest za dużo w krótkim czasie, powodzie się zdarzają nawet na pustyniach. Reasumując to skłaniam się do zdania że lasy jako nasze "płuca" są nadużywane i specjalnie jest to wprowadzanie w błąd opinii publicznej gdyż łatwiej jest chronić lasy niż oceany. Inna kwestie że tak faktycznie może się okazać że lasy nic nie dostarczają tlenu ani nie pochłaniają CO2, drzewo co prawda pochłania CO2 ale przy spalaniu lub gniciu go wydala co powoduje że bilans jest na ZERO. Ponadto w lasach żyją zwierzęta które przecież tlen zużywają co jeszcze bardziej stawia pod znakiem zapytania tezę że "płucami Ziemi" są lasy. Wiem, wiem że niektórzy się oburzą na taki pogląd bo przecież idąc do lasu czujemy się lepiej ale wytłumaczenie tego faktu jest dosyć proste. W naszych lasach nie ma tyle zwierząt aby odczuć ich wpływ, jest mniej zanieczyszczeń niż w miastach, drzewa też mają... bezpośrednia dobroczynny wpływ na nas. W sprawie wycinania lasów też jest trochę mylny pogląd, wycinka nie szkodzi lasom pod warunkiem że drzewa do wycinki się wybiera a nie wycina wszystko co popadnie. Oglądałem reportaż gdzie właśnie wycinka jest selektywna i taka "rana" już po kilku miesiącach jest niewidoczna gdyż lasy np. Amazońskie rosną przez cały rok a nie jak u nas "zasypiają" na zimę... w naszych lasach taka "droga" pozostaje na STALE. Np. na polu oszczędności opału przez statki (mniejsza emisja CO2) jest wiele do zrobienia i jest to dużo bardziej efektywne niż oszczędności w komunikacji lądowej... o tym jednak się prawie w ogóle nie mówi (ciekawe dlaczego).

Google+

Nie chcę pisać o samej usłudze ale o problemach związanych z "apetytem" na prąd tej aplikacji. Zauważyłem że nawet 33% potrafi ta aplikacja zużyć ogólnego prądu w moim smartfonie (Note 2). Czytałem na forum że nie tylko ja mam z tym problem... jedynie odinstalowanie tej aplikacji pomaga (wyłączyć się niby daje ale i tak za chwile się sama włączy). Jednak nie jest tak prosto to odinstalować gdyż jest to aplikacja systemowa, potrzebny "root". Zrobiłem to jednak inaczej, odinstalowałem aktualizacje do Google+, wróciło do aplikacji domyślnej ale żeby nam samo się nie zaktualizowała to trzeba wyłączyć automatyczne aktualizacje. Nie jest to takie rozwiązania jak bym chciał ale jakieś jest... najlepiej aby Google+ nie "zjadał" aż tyle prądu.

Supreme Commander 2

Jest to gra typu strategia czasu rzeczywistego, podobna do serii Red Alert. Jak na mój gust to jednostki są za mało zróżnicowane między poszczególnymi nacjami. Czołgi są wręcz mikroskopijne w porównaniu super maszyn bojowych. Podoba mi się możliwość dobudowania do budynku np. pole siłowe, zresztą pole siłowe można postawić osobno i wtedy chroni to co chcemy np. wyrzutnie rakiet itd. Map jest kilkanaście do wyboru, jest możliwość ustawienia różnych parametrów np. widzialność mapa, szybkość gry, siła przeciwników itd. Brakuje trochę kolorków bo gra jest... szara ale nie jest przecież to główny parametr w tego typu grach. Red Alert 3 pod tym względem jest kolorowy ale moim zdaniem jest gorszy niż Red Alert 2 z dodatkiem Yuri. Ogólnie warto jest pograć w Supreme Commander 2, jednak gra nie powala na kolana... jest to i owo do poprawienia aby polepszyć grywalność tego tytułu.

Linksys X1000

Mam ten router prawie miesiąc i czas na podsumowanie jak się spisuje. Moja sytuacja jest następująca, Neostrada do 10Mb, słaba linia (na granicy wydolności), router włączony około 10 godzin dziennie. W tym czasie zdarzyły mi się trzy przerwy w dostępie do Internetu, z tym że dwa razy to komputer pokazał brak Internetu a na routerze diody się świeciły... więc może to była wina komputera. Ten jeden raz co router zerwał połączenie to po kilku sekundach się połączył na nowo, zerkając na szybkość tego połączenia to było bez zmian na pełne 10Mb (synchro ponad 12.400). Torrent działa bez problemu... nawet szybciej się łączy niż na DGN. W tym czasie aktualizowałem router, niestety nie ma aktualizacji on-line i trzeba wpierw plik aktualizacji ściągnąć na komputer a potem z poziomu panelu wskazać ten plik. Sama aktualizacja to kilka minut (2-3 minuty), szkoda że aktualizacja nie wniosła nowych danych a tylko poprawiła to i owo. Można się przyczepić do umiejscowienia włącznika, router ma wystający brzeg i włącznik jest za wysoko umiejscowiony co utrudnia włączenie routera. Jeżeli chodzi o grzanie się to moim zdaniem jest lepiej niż w routerach serii DGN (1000 i 2200) tzn. mniej się grzeje. To tyle z moim obserwacji po miesięcznym użytkowaniu.

Notes

Jako że mam większą rozdzielczość niż ma szerokości blog to postanowiłem pustą przestrzeń z boku wykorzystać. Zrobiłem mini notes na drobne moje notatki, nie chwaląc się za bardzo to tylko powiem że dosyć dobrze to wygląda :) Notes naturalnie tylko ja to widzę, oglądający nawet nie zauważy że coś jest dodane.

Big Farm

Od kilku dni gram w Big Farm, zasadniczo nie różni się od innych gier tego typu. Zwróciłem uwagę na misje, są indywidualne i oddzielne wieloosobowe tzn. rywalizacja między graczami. Nagrody dostajemy za samo uczestnictwo w misji, warto jednak się postarać i zdobyć co najmniej trzecie miejsce. Nagroda za pierwsze miejsce jest kilka razy większa niż np. za czwarte. Uczestniczyłem dotychczas w jednej misji tego typu, zadanie polegało na sprzedaniu jak największej ilości jajek, miałem pełny magazyn jajek które sprzedałem i tym sposobem wygrałem (misja trwa godzinę). Nagroda była warto zachodu m.in. około 20.000 dolarów, takie nagrody znacznie przyśpieszą rozwój mojej farmy. Jest możliwość przystąpienia do sojuszu ale jeszcze nie wiem na czym do dokładnie polega.

Cookie

Pora napisać jak to jest na moim blogu z cookie. Pełno jest komunikatów na innych stronach o tym że używają cookie, niektóre ułatwiają nawigacje po stronie ale pewnie większość to np. statystyki. Na moim blogu jest też statystyka ale jak chcecie wyłączyć cookie to możecie to zrobić bez szkody dla blogu... naturalnie używam cookie np. do kalendarza (nie można daty zmienić bez cookie), komunikaty też są na cookie (dokładniej to używam session ale to prawie to samo). Te komunikaty o cookie to dyrektywa UE żeby uświadomić oglądających czym to tak naprawdę jest... gwarantuje że i tak większość nie czyta czym to jest a tylko klika na zezwolenie.

Mecz Chojniczanki

Dzisiaj o godzinie 14:00 odbędzie się kolejny mecz Chojniczanki w I lidze. Chojniczanka jest pierwszy sezon w I lidze i pewnie wszyscy liczą na to że zostaniemy tam... bo o awansie nie ma mowy. Z początku szło nam całkiem dobrze, niestety czym bliżej końca obecnej rundy tym jest gorzej. Naturalnie Chojniczanka jeszcze ma szanse utrzymać się w I lidze ale ten dzisiejszy mecz powinna wygrać. Transmisja z meczu odbędzie się na portalu "Czas Chojnic", niestety tylko transmisja tekstowa. Brat zapewne jak zawsze idzie na mecz i będzie aktywnie kibicować naszej drużynie, mecz będzie na rodzimym stadionie Chojniczanki.

Drukarki 3D

Każdy kto oglądał serial Star Trek to zwrócił pewnie uwagę na tzw. replikatory czyli coś się pojawia z "niczego". Drukarki 3D można nazwać protoplastami replikatorów. Dziwne że tak mało się mówi o drukarkach 3D a przecież jest to przełom technologiczny. Czytałem o wykorzystaniu takich drukarek m.in. w kosmonautyce, drukarki 3D będę na wyposażeniu kosmonautów gdzie na stacjach będą drukowane potrzebne narzędzia. Jest ambitniejszy plan który zakłada drukowanie całych satelitów, pozwoli to na radykalne obniżenie kosztów produkcji. Wojsko zamierza drukarki 3D naturalnie wykorzystać do drukowania broni bezpośrednio na polu walki. W medycynie natomiast drukarki 3D mają drukować narządy do przeszczepów... wydaje się to daleka przeszłość ale już obecnie drukuje się fragmenty wątroby która prawidłowo funkcjonuje. Co ciekawe już Windows 8,1 ma wbudowane obsługę drukarek 3D. Takie drukarki mają wręcz nieograniczone możliwości i jak wejdą do masowego użytku to nasza dotychczasowa cywilizacja wejdzie na zupełnie nowe tory. Wyobraźmy sobie że mamy drukarkę 3D w domu, drukujemy np. monitor z potrzebnymi nam parametrami... czy to nie jest miła perspektywa :)

Koniec remontu

Zmieniłem jeszcze to i owo w wyglądzie i na jakiś czas wystarczy zmian, jest wizualnie mniej galimatiasu z prawej strony. Moje strony oraz moje mniejsze projekty dałem w menu rozwijane. Wyrzuciłem podstronę z linkami, nie będę się wymieniał linkami (niepotrzebnie trzeba tylko sprawdzać czy na danych stronach nie zniknął link do mojej strony). Naturalnie jeżeli ktoś chcę to może dać na swojej stronie link do mojej strony (blogu) ;)

Blog w remoncie

Już dawno chciałem coś zmienić na blogu ale nie było chęci, teraz wreszcie to zrobiłem. Zmiana nie polegała na zmianie wyglądu czy funkcjonowania ale było... techniczna. Kiedy robiłem blog to uczyłem się pisania w php obiektowym i część powstała obiektowo... później nie rozwijałem się w tym kierunku i praktycznie nic już nie pamiętam z tego. Odczułem to gdy zmieniałem AntyBota, jakoś udało mi się to sklecić ale widziałem że jeżeli coś z tym nie zrobię to będzie coraz trudniej z wszelkimi zmianami. Wczoraj zmieniłem cały kod obiektowy na strukturalny... wiem że to takie trendy pisać obiektowo ale mi to nie wychodziło. Przy okazji odchudziłem trochę kod CSS jako że było trochę nadmiarowego kodu. Zapewne jeszcze by się przydało zmienić to i owo ale nie chcę za dużo mieszać bo mogę coś zepsuć a potem dochodzenie co jest źle zajmuje sporo czasu. Nie jestem na tyle biegły żeby czuć się jak "ryba w wodzie" w programowaniu php. Przed chwilą zmieniłem lekko działanie kalendarza, z testów wynika że tym razem nic nie zepsułem :D

Monitor marzeń

Gdy obecny monitor mi się zepsuje to zamierzam kupić coś lepszego i będę dążył do pewnych parametrów... zdaje sobie sprawę że nie wszystko można kupić choć wybór jet spory na rynku monitorów. Najważniejsze to chciałbym nieco większy monitor niż mam obecnie (23", M2362D LG), chciałbym około 25". Koniecznie tuner DVB-T. Podświetlanie LEDowe, ideałem aby to było FullLED ale przeważnie jest to tylko IOP. Smart, DLNA, PVR. Chciałbym też HbbTV ale w monitorach jeszcze się nie spotkałem z czymś takim, telewizory mają coraz częściej taką funkcje. Głośniki to ważna sprawa i chciałbym aby miały co najmniej 7W a nie jak mój obecny monitor 5W. Oczywiście takie sprawy jak rozdzielczość FullHD są naturalną rzeczą w monitorach tych rozmiarów. Marka to najlepiej LG ze względu na przejrzyste menu i EPG. Aha, koniecznie najmniej 2xHDMI i 1xUSB... dobrze aby było np. jedno EURO do podłączenia starszego sprzętu... DVD-I też może być do starszych komputerów (wiem że są przejściówki na HDMI ale po co się z tym bawić). Aaaa, chciałbym aby monitor miał pivot czyli ruchoma stopka ale to monitory rzadko mają za to w telewizorach jest to norma. Zakochałem się w monitorze Samsung T24B750EW lub LG 27MT93 ma większość z tego co bym chciał.

Wiejskie życie

Postanowiłem zawiesić do odwołania granie w ″wiejskie życie″ na FB. Mam 65 poziom i gospodarstwo tak duże że zajmuje mi to kilka godzin dziennie aby gospodarstwo było w miarę dobrze prowadzone. Zaoszczędzony czas zamierzam przeznaczyć na inne pomysły (ale o tym innym razem). Pewnie trochę się uzależniłem od grania w to ale spróbuje się nie poddawać nałogowi gracza :D

Dodawanie komentarzy

Dzięki Bratankowi który nie może dodawać komentarzy zacząłem się zagłębiać w temat co jest źle na moim blogu. Nie wiem czy to było powodem ale odkryłem że faktycznie coś jest na rzeczy. Komentarze się dodawały (może nie zawsze) ale były niewidoczne dla osoby dodającej komentarz. Administrator czyli JA je widziałem a dodający widział go dopiero po mojej akceptacji. Ciekawe czy jeszcze problem występuje, wskazane jest aby ktoś dodał komentarz a jeśli nadal go nie widzi to napisał mi o tym fakcie np. przez formularz kontaktowy.

Kalendarz

Bywalcy mojego bloga zauważą zmiany w wyglądzie. Dodałem kalendarz z prawej strony a raczej został przeniesiony z góry i jednocześnie zmieniony jego wygląd. Zniknął zarazem moduł ″ostatnio komentowane″, uznałem że jest niepotrzebny przy tak nikłych komentarzach ;) Być może jeszcze powstanie opcja wyboru roku/miesiąca w kalendarzu, obecnie pokazuje bieżący rok/miesiąc. Edit: Dodałem formularz z możliwością wpisania daty... jeżeli komuś będzie się chciało to niech przetestuje i da znać o tym jak wypadły testy.

Cyberfox v25

Jest to klon przeglądarki Firefox i nowa wersja wychodzi krótko po wyjściu kolejnej wersji Firefox. Cyberfox korzysta z profilu Firefox, nie ma w związku z tym problemu z ″przeniesieniem″ zakładek, haseł itd. Cyberfox jest po Angielsku ale można oddzielnie dograć języki, jest m.in. spolszczenie które jest dostępne na stronie producenta. Problem może sprawić aktualizacja do nowszej wersji, opiszę jak to zrobiłem. Trzeba koniecznie odinstalować spolszczenie (menu -> dodatki -> języki), potem odinstalować starą wersje Cyberfox (być może nie trzeba tego robić ale ja zrobiłem). Należy pamiętać żeby nie usuwać naszych danych a dla pewności zrobić kopię profilu. Teraz możemy zainstalować nowszą wersji Cyberfox, instalujemy spolszczenie i jeżeli używamy to słownik języka Polskiego (ze strony Mozilli do Firefox). Tym sposobem mamy w nową wersje... trochę to może wydawać się zagmatwane ale moim zdaniem każdy nawet przeciętnie obyty użytkownik przeglądarek powinien sobie poradzić z tym. Przeglądarka jest bardzo dobra (szybsze wczytywanie stron) i warto ″pocierpieć″ przy aktualizacjach tej przeglądarki. Czytałem że niektóre rozszerzenia mogą nie działać z Firefox ale ja się z tym nie spotkałem i wszystko mi działa.

Linki

Główna
Wyszukiwarka
Logowanie

Moja strona

Marzenia

Informacje

Ilość wpisów: 1243
Start: 5.09.2008
PHP: 8.2.30

Herb Chojnic